Skip to content

110 Brighton AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1894

Owner
---
Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Dec 29, 2025

Property Information

Block1601
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class45
Description2SF 2FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,241
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,000
37%
Improvement Value:$233,600
63%
Total Assessment$368,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,866+3.0%
2024$14,427+3.1%
2023$13,988+1.4%
2022$13,797+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$800,000
Sq Ft3,241DeedBook 20260, Page 5026Recorded1/22/2026

Property Built

Built

Year Built: 1894