Skip to content

85 Watchung AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1999

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Dec 8, 2020

Property Information

Block2102
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,609
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,500
27%
Improvement Value:$278,900
73%
Total Assessment$380,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,342+3.0%
2024$14,889+3.1%
2023$14,436+1.4%
2022$14,238+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft2,609DeedBook 20210, Page 32909

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 6252, Page 662

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 5677, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1999