Skip to content

692 Mill StreetBelleville, NJ 07109

Built 1975

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Aug 4, 2025

Property Information

Block1701
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class47
Description2SF2G 3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,505
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,600
27%
Improvement Value:$358,500
73%
Total Assessment$491,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,806+3.0%
2024$19,222+13.8%
2023$16,884+1.4%
2022$16,653+5.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$850,000

To:

DeedBook 20250, Page 50801

Property Sale

Sale
$565,000

To:

Sq Ft3,505DeedBook 20210, Page 56933Recorded5/5/2021

Property Sale

Sale
$440,000

To:

DeedBook 12142, Page 3880

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1975