Skip to content

682-690 Mill StreetBelleville Twp, NJ 01304

Built 1887

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Apr 23, 1991

Property Information

Block1701
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class45
Description2SF 3FAM
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,180
Acreage0.54

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$286,100
50%
Improvement Value:$284,100
50%
Total Assessment$570,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,996+3.0%
2024$22,318+3.1%
2023$21,639+1.4%
2022$21,343+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft4,180DeedBook 5167, Page 672

Property Built

Built

Year Built: 1887