Skip to content

211 Forest StreetBelleville, NJ 07109

Built 1912

Last Sale Price
$157,500
Last Sale Date
Aug 11, 1998

Property Information

Block5702
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class45
Description2SF3G 4FAM
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,438
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$185,000
34%
Improvement Value:$354,900
66%
Total Assessment$539,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,774+3.0%
2024$21,132+3.1%
2023$20,489+1.4%
2022$20,208+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$157,500

To:

Sq Ft4,438DeedBook 5549, Page 788

Property Built

Built

Year Built: 1912