Skip to content

76 Fairway AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1951

Last Sale Date
Nov 9, 2018

Property Information

Block1802
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,514
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,300
49%
Improvement Value:$151,700
51%
Total Assessment$295,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,897+3.0%
2024$11,546+3.1%
2023$11,195+1.4%
2022$11,042+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 5822, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1951