Skip to content

110 Fairway AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1937

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 10, 2016

Property Information

Block1802
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,300
48%
Improvement Value:$136,500
52%
Total Assessment$264,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,679+3.0%
2024$10,364+3.1%
2023$10,049+1.4%
2022$9,911+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$286,500
DeedBook 6057, Page 766

Property Built

Built

Year Built: 1937