Skip to content

97 Carpenter StreetBelleville, NJ 07109

Built 1987

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 2, 2026

Property Information

Block1802
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,180
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,600
38%
Improvement Value:$205,200
62%
Total Assessment$330,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,341+3.0%
2024$12,948+3.1%
2023$12,554+1.4%
2022$12,382+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft2,180DeedBook 5310, Page 245

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1987