Skip to content

5 Carpenter TerraceBelleville, NJ 07109

Built 1942

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 4, 2025

Property Information

Block1802
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class47
Description2SB 4FAM
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,794
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,300
30%
Improvement Value:$333,700
70%
Total Assessment$474,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,116+3.0%
2024$18,552+18.6%
2023$15,643+1.4%
2022$15,429+5.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$671,429

To:

Sq Ft2,794DeedBook 20250, Page 30962

Property Sale

Sale
$560,000

To:

Sq Ft2,794DeedBook 20211, Page 6264Recorded8/27/2021

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,794DeedBook 20180, Page 87256Recorded10/9/2018

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,794DeedBook 12522, Page 2760Recorded10/29/2014

Property Sale

Sale
$295,000

To:

DeedBook 5974, Page 586

Property Built

Built

Year Built: 1942