Skip to content

53 Carpenter StreetBelleville, NJ 07109

Built 1953

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jun 8, 2021

Property Information

Block1802
Lot64
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,737
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,300
50%
Improvement Value:$159,800
50%
Total Assessment$317,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,789+3.0%
2024$12,411+3.1%
2023$12,034+1.4%
2022$11,869+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft1,737DeedBook 20210, Page 84041

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 5251, Page 598

Property Built

Built

Year Built: 1953