Skip to content

11 Celia CourtBelleville, NJ 07109

Built 1952

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jul 15, 2016

Property Information

Block1906
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage768
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,200
63%
Improvement Value:$91,900
37%
Total Assessment$247,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,966+3.0%
2024$9,671+3.1%
2023$9,377+1.4%
2022$9,249+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft768DeedBook 20160, Page 70068

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5936, Page 400

Property Built

Built

Year Built: 1952