Skip to content

25 Celia CourtBelleville, NJ 07109

Built 1952

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jun 17, 2008

Property Information

Block1906
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,000
56%
Improvement Value:$112,900
44%
Total Assessment$257,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,401+3.0%
2024$10,094+3.1%
2023$9,787+1.4%
2022$9,653+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft1,075DeedBook 12146, Page 1458

Property Built

Built

Year Built: 1952