Skip to content

45 Celia TerraceBelleville, NJ 07109

Built 1952

Last Sale Price
$254,900
Last Sale Date
May 15, 2018

Property Information

Block1906
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
59%
Improvement Value:$102,000
41%
Total Assessment$247,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,962+3.0%
2024$9,668+3.1%
2023$9,374+1.4%
2022$9,245+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$254,900

To:

Sq Ft1,075DeedBook 20180, Page 50060

Property Built

Built

Year Built: 1952