Skip to content

73 Charles StreetBelleville, NJ 07109

Built 1944

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Oct 14, 2009

Property Information

Block3401
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage756
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,900
55%
Improvement Value:$96,500
45%
Total Assessment$213,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,606+3.0%
2024$8,352+3.1%
2023$8,099+1.4%
2022$7,988+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft756DeedBook 12222, Page 7525

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5472, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1944