Skip to content

279 Fairway AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1955

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Feb 16, 2011

Property Information

Block1001
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,900
50%
Improvement Value:$127,000
50%
Total Assessment$252,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,199+3.0%
2024$9,899+3.1%
2023$9,598+1.4%
2022$9,466+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft1,176DeedBook 12303, Page 1158

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 12250, Page 2603

Property Built

Built

Year Built: 1955