Skip to content

39 Eugene PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1957

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
May 24, 2018

Property Information

Block2002
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1SB 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,384
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,000
28%
Improvement Value:$188,600
72%
Total Assessment$261,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,550+3.0%
2024$10,239+3.1%
2023$9,928+1.4%
2022$9,792+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft1,384DeedBook 20180, Page 50745

Property Sale

Sale
$317,000
DeedBook 6023, Page 545

Property Built

Built

Year Built: 1957