Skip to content

202 Belleville AvenueBelleville, NJ 07109

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 28, 2025

Property Information

Block6801
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class10
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$289,500
94%
Improvement Value:$17,700
6%
Total Assessment$307,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,389+3.0%
2024$12,024+3.1%
2023$11,658-13.2%
2022$13,426+5.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$256,000
DeedBook 20230, Page 7387Recorded2/6/2023

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 6389, Page 911

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 6264, Page 158

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5337, Page 791