Skip to content

33 Watchung AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1887

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jul 22, 2020

Property Information

Block2101
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class45
Description2SS1G,REAR DU 3
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage1,554
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,600
30%
Improvement Value:$164,100
70%
Total Assessment$235,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,506+3.0%
2024$9,225+3.1%
2023$8,945+1.4%
2022$8,822+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,866DeedBook 20200, Page 87409

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 5834, Page 514

Property Built

Built

Year Built: 1887