Skip to content

38 Newark AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1950

Last Sale Date
Feb 8, 2007

Property Information

Block2202
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,700
51%
Improvement Value:$78,800
49%
Total Assessment$160,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,473+3.0%
2024$6,282+3.1%
2023$6,091+1.4%
2022$6,008+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950