Skip to content

114 Magnolia StreetBelleville, NJ 07109

Built 1965

Last Sale Date
Feb 8, 2007

Property Information

Block2202
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,800
33%
Improvement Value:$129,100
67%
Total Assessment$193,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,570+3.1%
2024$7,339+3.2%
2023$7,109+1.4%
2022$7,008+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965