Skip to content

36 Newark AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1989

Last Sale Date
Jun 25, 2019

Property Information

Block2202
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
DescriptionOFFICE 3ST
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,032,000
15%
Improvement Value:$5,729,700
85%
Total Assessment$6,761,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$272,699+3.0%
2024$264,653+3.1%
2023$256,607+1.4%
2022$253,090+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1989