Skip to content

43 Smallwood AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1938

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Feb 25, 2021

Property Information

Block2404
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,127
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,900
52%
Improvement Value:$115,500
48%
Total Assessment$239,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,655+3.0%
2024$9,370+6.1%
2023$8,835+1.4%
2022$8,711+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft1,127DeedBook 20210, Page 32378

Property Built

Built

Year Built: 1938