Skip to content

141 Delavan AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1937

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 31, 2024

Property Information

Block4002
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,131
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,500
49%
Improvement Value:$124,300
51%
Total Assessment$243,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,832+3.0%
2024$9,542+3.1%
2023$9,252+1.4%
2022$9,125+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,131DeedBook 20240, Page 65466

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 5539, Page 708

Property Built

Built

Year Built: 1937