Skip to content

67 Smallwood AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1950

Last Sale Date
Aug 27, 2012

Property Information

Block2404
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,400
51%
Improvement Value:$139,000
49%
Total Assessment$286,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,551+3.0%
2024$11,210+3.1%
2023$10,869+1.4%
2022$10,720+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950