Skip to content

55 Smallwood AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$357,500
Last Sale Date
Apr 3, 2020

Property Information

Block2404
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,302
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
45%
Improvement Value:$161,500
55%
Total Assessment$294,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,877+3.0%
2024$11,527+3.1%
2023$11,176+14.8%
2022$9,739+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$357,500

To:

Sq Ft1,302DeedBook 20200, Page 48879

Property Sale

Sale
$84,500
DeedBook 6167, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1927