Skip to content

683-709 Joralemon StreetBelleville, NJ 07109

Built 1953
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 5, 2000

Property Information

Block2701
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class10
Description2SB44G 132APT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage79,612
Acreage4.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$4,620,000
46%
Improvement Value:$5,380,000
54%
Total Assessment$10,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$403,300+3.0%
2024$391,400-13.8%
2023$454,144+1.4%
2022$447,921+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953