Skip to content

574-582 Washington AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1918
Apartment

Last Sale Price
$4,375,000
Last Sale Date
Dec 12, 2014

Property Information

Block9001
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class10
Description3SB 43APT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,505,000
42%
Improvement Value:$2,076,800
58%
Total Assessment$3,581,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$144,454+3.0%
2024$140,192+3.1%
2023$135,929+1.4%
2022$134,067+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$4,375,000

To:

Sq Ft34,596DeedBook 12529, Page 7955

Property Sale

Sale
$3,300,000
DeedBook 12224, Page 9190

Property Sale

Sale
$620,000
DeedBook 5410, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1918