Skip to content

22 Continental Avenue

Belleville, NJ 07109

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 9, 2006

Property Information

Block2701
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description2SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,300
54%
Improvement Value:$110,100
46%
Total Assessment$238,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,365+3.1%
2024$9,081+3.2%
2023$8,797+1.4%
2022$8,673+5.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1941