Skip to content

64 Dorothea TerraceBelleville, NJ 07109

Built 1966

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Oct 17, 2013

Property Information

Block2802
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,622
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,600
48%
Improvement Value:$157,300
52%
Total Assessment$304,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,297+3.0%
2024$11,934+3.1%
2023$11,571+1.4%
2022$11,412+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,668DeedBook 12464, Page 5400

Property Built

Built

Year Built: 1966