Skip to content

89 Bernice RoadBelleville, NJ 07109

Built 1959

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jun 13, 2023

Property Information

Block2901
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,289
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,900
53%
Improvement Value:$140,000
47%
Total Assessment$296,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,974+3.0%
2024$11,621+3.1%
2023$11,267+1.4%
2022$11,113+5.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft1,289DeedBook 20230, Page 68961

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,383DeedBook 12479, Page 9723Recorded1/27/2014

Property Sale

Sale
$278,000
DeedBook 6058, Page 89

Property Sale

Sale
$181,000
DeedBook 5709, Page 459

Property Built

Built

Year Built: 1959