Skip to content

1 Louise CourtBelleville, NJ 07109

Built 1959

Last Sale Price
$377,500
Last Sale Date
Jun 4, 2004

Property Information

Block2903
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,569
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$186,700
52%
Improvement Value:$172,400
48%
Total Assessment$359,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,483+3.0%
2024$14,055+3.1%
2023$13,628+1.4%
2022$13,441+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$377,500

To:

Sq Ft1,569DeedBook 6073, Page 868

Property Built

Built

Year Built: 1959