Skip to content

6 Audrey CourtBelleville, NJ 07109

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 25, 2021

Property Information

Block2903
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,289
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,900
54%
Improvement Value:$146,800
46%
Total Assessment$321,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,974+3.0%
2024$12,591+3.1%
2023$12,209+1.4%
2022$12,041+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 6098, Page 386

Property Built

Built

Year Built: 1959