Skip to content

125 Franklin Street(Block 301 Lot 13)Belleville, NJ 07109

Built 2001
Commercial

Last Sale Price
$13,775,000
Last Sale Date
Jul 29, 2011

Property Information

Block301
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
Description3 BLDGS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,952,000
22%
Improvement Value:$7,109,100
78%
Total Assessment$9,061,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$365,434+3.0%
2024$354,651+3.1%
2023$343,869+1.4%
2022$339,157+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$13,775,000

To:

DeedBook 12323, Page 3065

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5949, Page 946

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$1,285,816
DeedBook 5646, Page 765

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 5297, Page 435

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook 5025, Page 964