Skip to content

8 So. Wilber StreetBelleville, NJ 07109

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 6, 2003

Property Information

Block3404
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class47
Description2SB2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,600
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,000
29%
Improvement Value:$318,100
71%
Total Assessment$448,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,072+3.0%
2024$17,539+3.1%
2023$17,005+1.4%
2022$16,772+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1988