Skip to content

10 So. Wilber StreetBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$237,500
Last Sale Date
Oct 23, 2017

Property Information

Block3404
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,186
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,300
56%
Improvement Value:$106,500
44%
Total Assessment$244,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,873+3.0%
2024$9,581+3.1%
2023$9,290+1.4%
2022$9,163+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$237,500

To:

Sq Ft1,133DeedBook 20170, Page 97466

Property Built

Built

Year Built: 1917