Skip to content

19 Jefferson StreetBelleville, NJ 07109

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 15, 2025

Property Information

Block3703
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class47
Description2.5SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,576
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,000
38%
Improvement Value:$198,300
62%
Total Assessment$317,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,797+3.0%
2024$12,419+3.1%
2023$12,042+1.4%
2022$11,877+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 6003, Page 568

Property Built

Built

Year Built: 1929