Skip to content

14 Bremond StreetBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Mar 19, 2019

Property Information

Block8003
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,187
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,600
50%
Improvement Value:$122,900
50%
Total Assessment$247,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,982+3.0%
2024$9,687+3.1%
2023$9,393+1.4%
2022$9,264+8.8%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,180DeedBook 20190, Page 37248

Property Built

Built

Year Built: 1922