Skip to content

441-443 Franklin AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1990

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Oct 25, 1989

Property Information

Block3502
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,430
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,200
29%
Improvement Value:$261,100
71%
Total Assessment$367,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,813+3.0%
2024$14,376+3.1%
2023$13,939+1.4%
2022$13,748+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Sq Ft2,430DeedBook 5102, Page 179