Skip to content

67 Melwex StreetBelleville, NJ 07109

Built 1942

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Sep 21, 2005

Property Information

Block3504
Lot57
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,186
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,000
45%
Improvement Value:$141,400
55%
Total Assessment$259,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,462+3.0%
2024$10,153+3.1%
2023$9,844+1.4%
2022$9,709+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,186DeedBook 6255, Page 762

Property Built

Built

Year Built: 1942