Skip to content

235 Joralemon StreetBelleville, NJ 07109

Built 1937

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
May 17, 2004

Property Information

Block6902
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,194
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,500
48%
Improvement Value:$118,700
52%
Total Assessment$229,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,244+3.0%
2024$8,971+3.1%
2023$8,698+1.4%
2022$8,579+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,194DeedBook 6070, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1937