Skip to content

3 Ligham StreetBelleville, NJ 07109

Built 1937

Last Sale Price
$227,200
Last Sale Date
Jul 31, 2009

Property Information

Block3505
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,429
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,600
42%
Improvement Value:$152,500
58%
Total Assessment$261,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,530+3.0%
2024$10,219+3.1%
2023$9,909+1.4%
2022$9,773+5.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$227,200

To:

Sq Ft1,429DeedBook 12213, Page 6467

Property Sale

Sale
$309,000
DeedBook 12001, Page 6149

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 5304, Page 554

Property Built

Built

Year Built: 1937