Skip to content

253 Division AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1941

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jul 2, 2003

Property Information

Block5402
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$141,000
46%
Improvement Value:$164,500
54%
Total Assessment$305,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,321+3.0%
2024$11,957+3.1%
2023$11,594+1.4%
2022$11,435+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft1,440DeedBook 5995, Page 661

Property Built

Built

Year Built: 1941