Skip to content

28 Carolyn RoadBelleville, NJ 07109

Built 1959

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Apr 11, 2017

Property Information

Block3601
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage982
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,000
56%
Improvement Value:$132,100
44%
Total Assessment$300,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,103+3.0%
2024$11,746+3.1%
2023$11,389+1.4%
2022$11,233+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft982DeedBook 20170, Page 34568

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 12269, Page 5502

Property Built

Built

Year Built: 1959