Skip to content

37 Rutan RoadBelleville, NJ 07109

Built 1959

Last Sale Price
$226,000
Last Sale Date
Feb 6, 2003

Property Information

Block2901
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage982
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,000
54%
Improvement Value:$132,100
46%
Total Assessment$287,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,579+3.0%
2024$11,237+3.1%
2023$10,895+1.4%
2022$10,746+5.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$226,000

To:

Sq Ft982DeedBook 5948, Page 896

Property Sale

Sale
$154,500
DeedBook 5360, Page 468

Property Sale

Sale
$124,500
DeedBook 5261, Page 897

Property Built

Built

Year Built: 1959