Skip to content

110 Plenge DriveBelleville, NJ 07109

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 2018

Property Information

Block3601
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage982
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$164,700
54%
Improvement Value:$140,300
46%
Total Assessment$305,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,301+3.0%
2024$11,938+3.1%
2023$11,575+1.4%
2022$11,416+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 5294, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1959