Skip to content

122 Plenge DriveBelleville, NJ 07109

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2004

Property Information

Block3601
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage982
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$158,800
56%
Improvement Value:$126,000
44%
Total Assessment$284,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,486+3.0%
2024$11,147+3.1%
2023$10,808+1.4%
2022$10,660+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959