Skip to content

18 Gregory TerraceBelleville, NJ 07109

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 17, 2018

Property Information

Block2904
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage982
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
58%
Improvement Value:$112,500
42%
Total Assessment$267,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,538+3.1%
2024$10,220+3.2%
2023$9,902+1.4%
2022$9,763+5.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959