Skip to content

77 Wilber StreetBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 20, 2018

Property Information

Block3702
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,264
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
46%
Improvement Value:$118,600
54%
Total Assessment$219,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,856+3.0%
2024$8,595+3.1%
2023$8,334+1.4%
2022$8,220+9.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927