Skip to content

36 Dawson StreetBelleville, NJ 07109

Built 1929

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 14, 2022

Property Information

Block4703
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,220
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,600
50%
Improvement Value:$131,100
50%
Total Assessment$261,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,554+3.0%
2024$10,243+3.1%
2023$9,932+1.4%
2022$9,795+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,220DeedBook 20210, Page 84233Recorded7/13/2021

Property Built

Built

Year Built: 1929