Skip to content

499 Joralemon StreetBelleville, NJ 07109

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 13, 2024

Property Information

Block4202
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class45
Description2SB2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,494
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$153,200
49%
Improvement Value:$161,100
51%
Total Assessment$314,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,676+3.0%
2024$12,302+3.1%
2023$11,928+1.4%
2022$11,764+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$306,000

From:

To:

Sq Ft2,422DeedBook 20180, Page 29460Recorded4/6/2018

Property Built

Built

Year Built: 1924